Jak nelegálně sázet na Internetu bez cenzury

Upozornění: Cílem tohoto návodu není naučit Vás, jak sázet na webech, které k tomu nemají platnou licenci podle zákona. Pokud chcete kdekoliv sázet, pak byste měli vědět, že jen dáváte svoje peníze lidem, kteří jich mají víc než dost. Cílem je pouze poukázat na to, jak snadno lze obejít téměř jakoukoli blokaci obhajovanou sebeušlechtilejšími cíli.

Vycházíme z toho, že máte např. svůj oblíbenou zahraniční hazardní web. Pak, ale jednoho dne zjistíte, že Ministerstvo cenzury nařídilo Vašemu poskytovateli připojení k Internetu zakázat Vám na ni přístup. To se může projevit například tak, že se Vám místo dané stránky objeví oznámení o blokaci ze zákona nebo se stránka bude najednou jevit jako nedostupná.

Ale není třeba věšet hlavu! Jděte na stránku www.torproject.org. Na nové stránce klikněte na „Download Tor“. V ukázkách budeme pracovat s prohlížečem Mozilla Firefox.

navod_03

Na další stránce pak máte jen jednu možnost: opět kliknout na download. (Tor Browser zatím není v češtině, takže budeme pracovat s anglickou verzí.)

navod_04

Dále Vás prohlížeč vyzve, abyste potvrdili jestli chcete daný soubor skutečně stáhnout. Toto potvrdíte kliknutím na „Uložit“ (anglicky „Save File“).

navod_05

Na některých počítačích nás prohlížeč vyzve, abychom vybrali složku, kam se má daný soubor uložit (vyberte jakou chcete, ale musíte být schopni tuto složku najít). Na jiných počítačích se soubor stáhne do zvlášť určené složky. Toto chování se dá v prohlížeči nastavit. Pokud nevíte, kam se Váš soubor uložil, klikněte na šipku vpravo nahoře vedle adresního řádku a dále na malou ikonku složky. Otevře se složka, kam se náš soubor uložil.

navod_06

Otevře se před námi složka se staženým souborem „torbrowser-install-XXX.exe“. Dvojitým klikem myši ho spustíme.

navod_07

Objeví se okno, které se nás zeptá jestli chceme daný soubor skutečně spustit. Klikneme na „Spustit“ (anglicky „Run“).

navod_08

Spustí se instalátor, který nás nejprve vyzve k výběru jazyka. Jde jen o výběr jazyka použitého pro instalaci. Většina lidí asi vybere češtinu (i když naneštěstí není překlad kompletní) a klikneme na „Další“ (anglicky „Next“).

navod_09

V dalším okně vybereme umístění, kam se Tor Browser nainstaluje. Kliknutím na „Procházet“ se objeví nové okno, ve kterém se vybere požadovaná složka. V tomto příkladu budeme Tor Browser instalovat na Plochu. Po kliknutí na „Další“ se do vybrané složky (v tomto případě na Plochu) rozbalí potřebné soubory.

navod_11

Rozbalování souborů zabere maximálně několik minut.

navod_14

Na závěr nás instalátor nechá vybrat, zda chceme Tor spustit ihned (první možnost) a zda chceme ikonu Toru přidat na Plochu a do nabídky Start. Klikneme na Dokončit (anglicky „Finish“).

navod_15

Při prvním spuštění se nás Tor Browser zeptá jak se chceme do sítě připojit. V podmínkách současné ČR stačí vybrat první možnost, tedy kliknout na „Connect“.

navod_16

Při každém spuštění bude třeba chvíli počkat než se Tor Browser připojí do sítě. Co to přesně znamená a jak Tor Browser skutečně funguje je nad rámec tohoto článku a jde to najít i jinde na Internetu.

navod_17

Až se připojení povede, ukáže se nám prohlížeč velmi podobný běžně známému Firefoxu. Tato podobnost není náhodná, nicméně se nemusíte bát, že by instalace Toru jakkoli poškodila nebo změnila Váš Firefox – oba prohlížeče jsou úplně oddělené.

navod_18

A teď stačí jít na jakýkoli hazardní (nebo jiný) web podle naší volby. Web na obrázku byl vybrán náhodně pro potřeby ukázky, nejde tedy ani o placenou reklamu, ani o příklad skutečně blokovaného webu.

navod_19

Proč to funguje a proč je možné takto přistoupit na blokovaný web? Zjednodušeně řečeno, Tor se k dané stránce připojí přes několik náhodně vybraných (k tomuto účelu nastavených) počítačů, které mohou být kdykoli na světě. V málo případech bude koncový počítač, přes nějž se konečně připojujete k dané stránce, skutečně v ČR, takže na něj pravidla, která stanoví ministr cenzury neplatí. A i kdyby, je možné si na dvě kliknutí vyžádat jinou sekvenci počítačů (opět jde návod najít jinde na Internetu).

Jak vidíte, celý proces nám nezabral ani 20 minut, ale o tom zda se bude blokovat, jednali politici dlouhé hodiny. A nejvtipnější na tom je, že samotné používání Toru je zcela legální (nelegální může být až to, co přes něj uděláte).

Na závěr ještě zdůrazním, že článek má pouze demonstrovat absurditu blokace Internetu, byť s ušlechtilým cílem. Nicméně nikomu nedoporučuji sázení vůbec a tento návod ani neslouží k prezentaci toho, jak být anonymní na Internetu – k tomu je třeba si zjistit ještě více informací.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s