Jak obejít blokaci DNS

V souvislosti s uvedením nového zákona o hazardních hrách (včetně blokačních paragrafů) do praxe se mluvilo o blokaci DNS (i ze strany Ministerstva financí) jako o dostačujícím způsobu, jak zabránit sázení u internetových sázkových firem bez licence pro ČR.

Co to ale znamená a proč se lidé, kterým tento způsob blokace přijde dostatečný, mýlí?

Tento způsob je na jednu stranu některými lidmi propagován jako málo finančně nákladný (a přitom „dostatečný“) způsob blokace nelegálních hazardních webů (nejčastěji jako námitka poskytovatelů připojení k Internetu na nákladnost pořádné blokace), na druhou stranu jde ovšem jednoduše a legálně obejít i bez použití speciálních programů. Stačí následovat náš návod.

Co je to DNS?

Na Internetu má každý server svou adresu (podobně jako každý telefon má svoje číslo). Toto číslo se pro člověka zapisuje např. ve tvaru „77.75.79.39“. Ovšem, aby si člověk nemusel pamatovat tato čísla, byl vyvinut právě systém DNS, který na Internetu slouží jako Zlaté stránky pro telefon – podle názvu serveru (např. „seznam.cz“) najdete jeho číslo (např. „77.75.79.39“), který pak Váš počítač použije pro to, aby na něm mohl přistoupit na webovou stránku. Toto se ovšem děje ve Vašem počítači automaticky, aniž byste o tom věděli.

Jak ale Váš počítač ví, kde najít server, který de facto umožňuje Vašemu počítači přistoupit k dalším serverům podle jejich jména? Jeho číslo dostane Váš počítač automaticky, např. od Vašeho poskytovatele připojení k Internetu, nebo pokud se připojujete v restauraci, ve škole nebo v práci k místní wi-fi, pak Váš počítač dostane číslo na DNS server právě z této sítě (zjednodušeně řečeno).

Pokud tedy Váš poskytovatel připojení k Internetu začal blokovat určité webové stránky tím způsobem, že by svému DNS serveru zakázal říci Vašemu počítači, kde se konkrétní server (např. hazardnihra.cz) nachází, nejjednodušší způsob jak tuto blokaci obejít je použít jiný DNS server (jako kdybyste prostě použili jiné Zlaté stránky).

Jak změnit DNS server na Vašem počítači?

Pokud chcete, aby se Vás blokace webu prostřednictvím DNS netýkala, ať jste kdekoli (snad kromě ČLR a KLDR), pak si ve svém počítači můžete alternativní DNS servery na svém počítači nastavit natrvalo. (Tento návod je ukázán na Windows 8.1, nicméně na Windows 8 a 10 je postup velmi podobný.)

Aktivujte nabídku Start (kliknutím na lištu vlevo dole nebo stisknutím příslušné klávesy „Start“ na klávesnici). Po otevření nabídky Start začněte psát „Ovládací panely“, psaní nemusíte dokončit – automaticky se objeví možnost „Ovládací panely“ – na ni klikněte.

1

Objeví se okno „Ovládací panely“. Najděte nápis „Síť a Internet“ a klikněte na něj.

2

V následujícím okně klikněte na nápis „Centrum síťových připojení a sdílení“.

3

V následujícím okně najděte v levém panelu odkaz „Změnit nastavení adaptéru“ a klikněte na něj.

4

Objeví se nové okno s různými způsoby připojení k Internetu (jejich počet a druh se liší podle typu Vašeho počítače). Vyberte ten, který chcete nastavit (nejčastěji „Síť Ethernet“ nebo „Wi-Fi“), klikněte na něj pravým tlačítkem myši a klikněte na „Vlastnosti“.

5

Objeví se nové okno (tentokrát menší) a v jeho prostřední části sjedeme úplně dolů, klikneme na „Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)“ a pod touto částí klikneme na tlačítko „Vlastnosti.“

6.png

Objeví se nové (opět malé) okno s nastavení Vašeho připojení k Internetu. V dolní části klikněte na volbu „Použít následující adresy serverů DNS“, jiná nastavené neměňte.

7.png

Obě políčka pod touto volbou zbělají. Klikněte do nejpravější části prvního z nich a postupně vepište adresu „81.2.237.32“. Během vepisování opatrně pozorujte kurzor, pokud se sám nepřehoupne přes tečku tam, kde by měl, použijte šipku doprava na klávesnici. To stejné proveďte s druhým políčkem, kam vepíšete adresu „82.211.31.248“.

8.png

Následně klikněte na „OK“, opět na „OK“ a zbylá okna zavřete křížkem vpravo nahoře. Teď můžete použít Váš obvyklý webový prohlížeč normálně jak jste zvyklí.

Proč to funguje?

Uvedené DNS servery nepatří žádnému poskytovateli připojení k Internetu v ČR, ale skupině technicky zdatných dobrovolníků, kteří provozují DNS servery pro použití širokou veřejností (těm ovšem navrhovaný zákon povinnost blokovat nelegální hazardní hry neukládá). Nicméně tyto servery slouží ke stejnému účelu jako servery Vašeho poskytovatele připojení k Internetu, není třeba se tedy bát, že by některá stránka nefungovala díky tomu, že používáte zrovna tyto servery.

Zmíněné sdružení se jmenuje OpenNIC a jeho členové provozují mnoho serverů po celém světe. Pokud tedy chcete mít jistotu, že se Vámi používané DNS servery nenacházejí na území ČR (a nespadají tedy pod její zákony), můžete použít některé ze zahraničních DNS serverů, např. (fungující k 5.1.2017):

  • 130.255.73.90
  • 104.238.186.189
  • 185.121.177.177
  • 185.121.177.53

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud si na svém domácím routeru, modemu nebo konkrétním počítači nastavíte DNS servery OpenNIC, pak se Vás netýká blokace doménových jmen Vaším poskytovatelem připojení k Internetu i kdyby ji zavedl. To jde provést do 10 minut.

Pokud ani toto nastavení neodblokuje Váš přístup k dotčeným webovým stránkám, můžete využít silnější řešení v podobě programu Tor.

Upozornění: Cílem tohoto návodu není naučit Vás, jak sázet na webech, které k tomu nemají platnou licenci podle zákona. Pokud chcete kdekoliv sázet nebo jinak hrát o pěníze, pak byste měli vědět, že jen dáváte svoje peníze lidem, kteří jich i tak mají víc než dost. Cílem je pouze poukázat na to, jak snadno lze obejít blokaci webů, byť obhajovanou sebeušlechtilejšími cíli.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s