Jak se bude blokovat

Od 1. ledna mají všichni poskytovatelé připojení k Internetu v ČR blokovat nepovolené internetové hry, ale na první weby na seznamu si budeme muset ještě chvíli počkat.

Nicméně už koncem minulého roku si sdružení NIX.CZ, které provozuje největší propojovací internetový uzel v ČR, nechalo udělat průzkum mezi svými členy, kterými jsou velcí poskytovatelé připojení a některé vládní instituce, průzkum o tom, jak budou nově nařízenou blokaci provádět.

Z tohoto průzkumu vyplynulo, že 70 % poskytovatelů bude používat blokaci IP adresy a/nebo blokaci pomocí DNS, kterou jde snadno obejít jen s použitím námi už zveřejněných návodů. Blokace podle IP adresy může rovněž vyřadit přístup i k nesouvisejícím webům (protože dnes mnoho webů sídlí na jednom serveru, jehož adresou je právě IP adresa) a blokace DNS může zase dojít nejen k zablokování přístupu ke stránce, ale i k zamezení odeslání emailů na daný server.

Navíc má blokace podle DNS další úskalí: přibližně 22 % internetových uživatelů v ČR vědomě nebo nevědomě používá zahraniční DNS servery, jichž se zákon o hazardních hrách netýká a neexistuje žádná povinnost používat právě DNS servery svého poskytovatele nebo vůbec DNS servery umístěné v ČR.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s